Jak na výběr čokolády?

Pokládáte si často otázku, jaké čokolády si máte koupit? Od jakého výrobce, jaké mají nutriční hodnoty a zda je v každé čokoládě ten nedobrý rafinovaný cukr nebo třeba kokosový, který má nižší glykemický index?

Co je to vlastně čokoláda, jaké kakaové boby jsou pro ní potřebné a co to vůbec boby jsou?

Když jsme začínali, měli jsme stejné otázky a za těch 10 let výroby jsme se už hodně naučili.

Takové základní dělení je na čokoládové tabulkydražé (obalované cokoliv) a pralinky.

Osobně to nejhorší, co můžete v obchodech najít, jsou právě pralinky. Belgičani si na tom sice udělali pověst, ale smutné je, že většina jejich pralinek pochází z kakaových bobů z Afriky a není to zrovna udržitelný business pro farmáře. A i když toto pominu, tak většina pralinkářů musí udělat jedinou věc - naplnit krustičku čokolády cukrem a tukem. Pokud jí vložíte do úst a nebude jediná, tak jste plní tak, že ani vánoční cukroví takovou neplechu Vašemu tělu neudělá. Takže nejhorší ze všeho je pralinka.

Co je pak lepší? Tabulka čokolády. Ideálně ničím nesypaná, ale my taky sypeme :-) A vzniká potom naše čokoládová mandala. Ale pokud se bavíme o naší bean to bar produkci z bobů z Kolumbie, tak si vůbec nekazíme tu čokoládu nějakou příměsí a necháváme přirozenou chuť bobů vyniknout. Maximálně přidáváme kokosový cukr, který má právě nižší glykemický index, což je vhodnější (má to nižší náběh) třeba i pro cukrovkáře. Tuto řadu u nás rozeznáte tak, že na obalu bude svítit krásný barevný kolibřík.

Co je ale dle mého nejlepší řada, tak je to dražé. Když něco zdravého obalíte do čokolády, umocníte tím jeho kvalitu a navíc čokoláda jako superpotravina roznese po těle to, co by samostatně (bez blahodárného kakaového másla) nemělo takový účinek.

Takže taková mandle v čokoládě a navrch moringa, která je jedním z největších antioxidantů, je superpotravina na entou. Nebo lyofilizované ovoce jako třeba jahody a bílá čokoláda. To je gurmánský zážitek, ale také produkt, který je daleko zdravější než čokoládová pralinka. A protože věříme, že posvátná geometrie je odraz naší planety a všeho živého v přírodě, tak na počest těchto dokonalých produktů balíme tyto dražované výrobky do obalů zdobených právě posvátnou geometrií.

Budete se chtít v příštím blogu dozvědět, proč je naše čokoláda úspěšná na GREAT Taste? A proč je bílá čokoláda čokoládou? A proč čím tmavší čokoláda, tak tím horší?

Tak se těšte v dalším blogu a budeme rádi za Vaše dotazy.

Váš Petr Kovařík a tým Čokoládovna Steiner & Kovarik

Zpět do obchodu