Kakaová ceremonie

V dnešní době skloňována, ale mnoho lidí si nedokáže představit, o čem to vlastně je a proč by mělo nějaké KAKAO být součástí ceremonie a co za rituál by nám to mělo dát.

Začnu od toho základního. Jakákoliv věc, pokud se dokážeme zklidnit a dopřát si chvilku klidu je pro nás o-boha-cující. Někdo to sice dělá pomocí alkoholu, vína nebo kávy, ale většinou mají tyto pomocníci" nějaké ale. Naneštěstí čokoláda, která je mainstreamová, ta bílá, mléčná hořká čokoláda ze supermarketu má to svoje ale také. 

V čem? V tom, že je to spíš cukernáda. Je to produkt, kde je cca 60 procent cukru nebo v případě extrahořké čokolády je alkalizovaná, tudíž zneutralizovaná a tím pádem mrtvá bez benefitů, které čokoláda, které pochází z pravého kakaa, neupraveného dle svého, aby se z něho co nejvíce vydělalo, umí.

To pravé kakao začíná tím, že ho pěstujete s respektem. S láskou. Bez hnojiv, pouze za použití přírodních pomocí jako jsou třeba probiotika. Jste respektující k přírodě a chováte se k ní udržitelně. Ne proto, že to je dobrý marketingový tah, ale proto, že víte, že tak jak se chováte k druhému je pouze zrcadlem toho, jak se chováte k sobě.

A pak máte určitým způsobem připravené kakaové boby, po určitých fázích pěstování a dostanete se k výrobě. Při výrobě je třeba aplikovat to samé, respekt, vděčnost a čas. Dát tomu čas, vyrábět tradičně, v melanžéru, neoddělovat kakaové máslo od prášku a nechávat pouze prášek a máslo prodávat do kosmetiky a farmacie, protože na tom můžete vydělat. A pak máte, po určité době, většinou cca tří dnů hotovou 100 procentní kakaovou hmotu. A ta je základem naší kakaové ceremonie. Každé kakaové ceremonie.

Kakao je superpotravina, dle některých je dokonce ta největší superpotravina. Proč? Protože není pouze antioxidantem, antivirotikem, vyplavovatelem serotoninu či afrodisiakum, ale je také úžasným základem pro párování s dalšími superpotravinami. Proto najednou kakao plus něco není jedna plus jedna, ale násobí se to a může to být třeba x 10.

Ale teď zpět, co kakao umí. Indiáni o něm říkají, že otevírá vědomí. Říkají, že nás znovu přivádí k našim předkům a to ne jen těm fyzickým. Přináší nám informace o sebelásce, vděčnosti a vlídnosti. 

To si asi neumíme moc představit? Co to znamená? Taková vznešená slova. Ano, je to tak. Kakao je ženský element. Jako alkohol, chemicky udělaný je velice agresivní a zagresivní každého v jeho moci, tak kakao je element ženský. Zatímco mužský element si rád hraje na vojáčky, tak ženský element je tu, protože nám ukazuje zázrak zrození.

A tak je to u této moudré rostliny. Tato rostlina nám během rituálu, během kterého vypijeme tuto blahodárnou tekutinu, ukazuje, co jsme zapomněli. Těm, kteří jsou ve falešném komfortu, tak ukáže to, co není pravda a dá pravdivé podněty a těm, kteří se potýkají s bolestí, ať fyzickou či mysli, dá větší klid a dostane je k sobě, do středu našeho bytí.

A to neumí žádná jiná rostlina, kterou tady známe, takhle mírně, laskavě, láskyplně.

Ostatně, jedna moudrá dáma (Otakara Svobodová) , která pracuje s kakaem mi říkala, že v Guatemale říkají, že kakao přichází do míst největší bolesti pomáhat. Pokud to tak je, tak se musíme zamyslet, proč se toto nyní děje a zda nám to neříká, že bychom měli v našem okolí něco změnit.

...

Váš Petr Kovařík a tým Čokoládovna Steiner & Kovarik

foto: Depositphotos

 

Zpět do obchodu